Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΛΟΚΡΟΣ 76-72 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Για την 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ η ομάδα μας αγωνίστηκε στη Λαμία με τον ΕΣΠΕΡΟ. Το αποτέλεσμα ισόπαλο 65-65 στην κανονική διάρκεια  και 76-72 στην παράταση για τον ΕΣΠΕΡΟ.
Τα παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και τυχεροί οι φίλαθλοι που το παρακολούθησαν. Ο ΕΣΠΕΡΟΣ ξεκίνησε με τρομερή ευστοχία το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 5 τρίποντα.  Έτσι πήρε από πολύ νωρίς σημαντικό προβάδισμα τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με διαφορά στο σκορ 10 πόντων (26-16). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του ΛΟΚΡΟΥ μπήκαν με αποφασιστικότητα και με μεγάλη βελτίωση στην αμυντική γραμμή,  ισορρόπησαν το παιχνίδι. Παράλληλα στην επίθεση έχοντας καλές συνεργασίες και με επιτυχημένες τελικές προσπάθειες  πέτυχαν επιμέρους σκορ 16-21 και σκορ ημιχρόνου 42-37. Η μεγάλη προσπάθεια των παικτών μας συνεχίσθηκε και στην τρίτη περίοδο. Το πάθος τους και η προσπάθεια τεράστια….. ισοφάρισαν,  προηγήθηκαν, πάλεψαν και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 55-55.  Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο  το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο. Πολύ κλειστές οι άμυνες και αρκετά φάουλ. Στα τελευταία  4 λεπτά ο ΛΟΚΡΟΣ  πάντα μπροστά στο σκορ και στα 48΄΄ πριν τη λήξη 62-65. Επίθεση για τον ΕΣΠΕΡΟ που κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ τριών πόντων 65-65. Γίνεται μια επίθεση για κάθε ομάδα χωρίς να μπεί καλάθι και στα τελευταία  12΄΄ κερδίζουμε φάουλ. Χάνουμε τις δύο βολές, κάνει επίθεση ο ΕΣΠΕΡΟΣ χωρίς να σκοράρει και στα τελευταία 3,6΄΄ είχαμε μια ακόμη ευκαιρία  αλλά το καλάθι που θα μας έδινε τη νίκη  δεν ήρθε.  Στα 5 λεπτά της παράτασης ο  ΕΣΠΕΡΟΣ λίγο ποιο τυχερός στα τελικά σουτ αλλά σίγουρα και με ποιο ξεκούραστους παίκτες   κατάφερε και πήρε το ροζ φύλο αγώνα και τη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 76-72.
Οι παίκτες μας στον αγώνα αυτό ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Κατέθεσαν όλες τους τις δυνάμεις στο παρκέ και παρόλα τα γνωστά προβλήματα των τελευταίων δύο μηνών διεκδίκησαν μέχρι το τέλος το ροζ φύλο αγώνα που θα τους έδινε τη δεύτερη θέση και   το πλεονέκτημα έδρας για τα play off
Οι φίλαθλοι  που βρέθηκαν στο Χαλκιοπούλειο παρακολούθησαν ένα συναρπαστικό ΝΤΕΡΜΠΙ, που είχε ένταση, συνεχή εναλλαγή στο σκορ και πολύ πάθος,  ανάμεσα σε δυο ομάδες της Φθιώτιδας που πρωταγωνιστούν πανάξια στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ.
Η  ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος μας βρίσκει στην τρίτη θέση πίσω από τον ΕΡΜΗ Σχηματαρίου και τον ΕΣΠΕΡΟ Λαμίας έχοντας τρείς ήττες εκτός έδρας με ΕΡΜΗ, ΕΣΠΕΡΟ και ΑΡΗ Θήβας. Η ήττα βέβαια στη Θήβα έγινε με τον τρόπο που έχουμε ήδη πει……
 Συνεχίζουμε το ωραίο φετινό ταξίδι με στόχο δύο νίκες στα επόμενα παιχνίδια με τον ΕΣΠΕΡΟ, ξεκινώντας από το ερχόμενο Σάββατο με τον πρώτο αγώνα στη Λαμία.  Σε κάθε περίπτωση για να φτάσουμε στον τελικό της κατηγορίας και να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα  πρέπει να κάνουμε μια νίκη μέσα στο Χαλκιπούλειο απέναντι στον ΕΣΠΕΡΟ. Καλούμε τους φιλάθλους του ΛΟΚΡΟΥ να στηρίξουν για μια φορά ακόμη τις προσπάθειες των παικτών και να δώσουν το βροντερό παρόν στο Χαλκιοπούλειο στον επόμενο αγώνα. Από καρδιάς ευχαριστούμε όλη την ομάδα για το ωραίο ταξίδι στο οποίο μας οδηγεί……..

ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΛΟΚΡΟΥ,  συνεχίστε με το ίδιο πάθος και δυναμισμό.                                           ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΑΣ !!
ΦΙΛΑΘΛΟΙ-ΠΑΙΚΤΕΣ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ-ΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ !!

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Σάββατο 21/3/2015 Κλειστό Χαλκιοπούλειο Λαμίας.
ΕΣΠΕΡΟΣ Λαμίας - ΛΟΚΡΟΣ Αταλάντης 76-72 στην παράταση   (65-65) κανονική διάρκεια
Διαιτητές: ΧΟΥΓΙΑΖΟΣ – ΚΑΛΦΑ

Δεκάλεπτα:  26-16, 16-21, 13-18, 10-10. Παράταση :11-07

ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ Αταλάντης (ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΣ Λ.)                                                                                           ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ 13(2), ΠΡΕΦΑΝΤΗΣ, ΠΑΓΩΝΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΑΡΓΥΡΗΣ, ΧΑΝΤΖΗΣΤΑΜΟΥ 12(3), ΚΟΛΤΖΗΣ, ΜΑΤΟΣ ΑΝ. 17(1), ΜΑΤΟΣ ΑΓΓ. 19(2), ΤΣΑΠΟΥΡΝΑΣ 11, ΧΟΝΤΟΣ.

ΕΣΠΕΡΟΣ Λαμίας (ΣΟΦΟΓΙΑΝΝΗΣ Ι.)                                                                             ΡΟΚΑΣ 04(1), ΣΜΥΡΝΗΣ 03(1),  ΚΟΥΤΚΙΑ 10(1), ΚΑΤΣΙΜΠΑΣ 02, ΦΥΚΑΣ 06, ΣΟΦΟΓΙΑΝΝΗΣ 27(5), ΦΟΥΝΤΑΣ 12, ΤΣΑΚΩΝΙΤΗΣ 10(1), ΕΥΘΥΜΙΟΥ 02, ΞΗΡΟΣ.